چیزهایی در مورد عسل
چیزهایی که در مورد عسل نمی دانستید
آوریل 23, 2021

عسل اکالیپتوس و خواص آن

اکالیپتوس

عسل طبیعی اکالیپتوس که از شهد گل اکالیپتوس و توسط زنبور عسل تهیه می شود. این عسل یکی از بهترین عسل های تک گل است که دارای مزایای زیادی به ویژه برای بیماری های تنفسی می باشد.

شناخت گیاه اکالیپتوس

اکالیپتوس بیدبویه و یا پَشه رَم سرده‌ای از درختان از خانواده اکالیپتیان می‌باشد. اصلش از استرالیا است و در آن سرزمین تشکیل جنگل‌های انبوهی می‌دهد. ارتفاع آن از ۳۰ میلی‌متر به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد. چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت (در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است.

منطقه رویش این درخت نواحی شمال ، جنوب و دشت های مرکزی ایران به ویژه در استان فارس ، قیروکارزین،فسا، جهرم، خوزستان ، خور و بیابانک می باشد.

گل های درخت اکالیپتوس درصد بالایی از نکتار را به خود اختصاص داده اند. به همین علت است که زنبوران عسل نیز علاقه زیادی به شهد این گل ها دارند. میزان شهد موجود در کاسبرگ گل اکالیپتوس به اندازه ای است که اگر زنبور عسل به سراغ آن نیاید، ممکن است این شهدها از درون گل به پایین درخت بریزد. دمنوش اکالیپتوس و بخور برگ اکالیپتوس از بهترین گزینه ها برای مبارزه با تب و لرز و همچنین سرفه و گلو درد است.

خواص عسل اکالیپتوس

به دلیل عطر و بوی خوبی که این گیاه دارد، توجه زنبور عسل را نیز به خود جلب می کند. زنبور بروی گل های این گیاه نشسته، از شهد و گرده گل های این گیاه خوش عطر تغذیه کرده و عسل اکالیپتوس را تولید می کند. زمان برداشت عسل اکالیپتوس از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد است. طیف رنگی این عسل از سبز تیره تا سیاه متوسط متغیر است و به محل زنبورستان بستگی دارد. یکی از مهمترین خواص عسل اکالیپتوس که کمتر به آن پرداخته می شود، خاصیت این ماده طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

خواص درمانی این عسل عبارتند از:

  • ضد مالاریا
  • ضد آنفولانزا
  • تب بر
  • ضد سرماخوردگی
  • ضد برونشیت
  • بهبود تنگی نفس و آسم

حال با شناختی که از گیاه و عسل اکالیپتوس پیدا کردید بد نیست این عسل را از فروشگاه های مورد اطمینان خود خریداری و آن را امتحان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =