عسل برای صورت و پوست
عسل برای صورت و پوست چه مزیت هایی دارد؟
آوریل 5, 2021
چیزهایی در مورد عسل
چیزهایی که در مورد عسل نمی دانستید
آوریل 23, 2021

عسل قنقال و آشنایی با خواص آن

قنقال

عسل قنقال از جمله عسل های طبیعی تک گل است که در صورت شناخت خواص فوق العاده آن برای سلامتی ما انسان ها تمایل به مصرف آن زیاد خواهد شد.

گیاه قنقال یا شِکَرتیغال از جمله گیاهان چند ساله‌ است. نام‌های دیگر آن در قدیم شکرتیار، خارشکر و تیغ قندک بوده‌است. شکرتیغال که براحتی در آب حل می‌شود دارای ۲۳ درصد قند ترهالوز، طعمی شیرین و لعاب‌دار است و بعنوان نرم کننده و برطرف‌کننده سرفه و نیز پائین آورنده تب مصرف می‌شود. شکرتیغال گیاهی است خاردار به‌شکل خارخسک که گل‌هایش به‌شکل گلوله‌ای خاردار و آبی‌رنگ در انتهای ساقه قرار دارند. گیاه شکرتیغال در اغلب استان‌های ایران به ویژه یزد (مهریز) خراسان، فارس(جهرم)، اصفهان، کرمان، کرمانشاه، همدان، لرستان، شاهرود مازندران و تهران و زنجان در بلندای ۱۸۰۰ متری از سطح دریا رویش و پراکندگی داشته و جمع‌آوری محصول نیز کم و بیش در این مناطق صورت می‌گیرد.

گاهی زنبورهای عسل در مناطقی قرار دارند که پوشش گیاهی غالبی دارند . آن ها بیشتر از شهد آن گیاه غالب تغذیه می کنند که در این حالت عسل تک گیاه تولید می شود. حال اگر این گیاه ، گیاه قنقال باشد عسل تک گیاه قنقال تولید خواهد شد. برای خرید عسل طبیعی به ویژه انتخاب از بین عسل های تک گل، ممکن است تا حدودی دچار سردرگمی شوید. این در حالی است که با داشتن اطلاعات در مورد ویژگی های عسل طبیعی و بعد هم خواص آن، احتمال سردرگمی شما به شدت کاهش پیدا می کند.

خواص عسل قنقال عبارتند از :
  • به بهبود سرفه های خلط آور کمک می کند .
  • این عسل نرم کننده و از بین برنده ی خشونت سینه است .
  • سرفه های تحریکی را بهبود می بخشد .
  • گرفتگی صدا را باز می کند .
  • سر درد های میگرنی را کاهش می دهد .
  • برای افراد دیابتی مناسب است .
  • در کنترل و بهبود اسپاسم نقش موثری دارد .

بهترین روش استفاده عسل این است که یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب ولرم مخلوط کرده و هر روز صبح ناشتا و شب ها نیم ساعت قبل از خواب جرعه جرعه در مدت چند دقیقه نوش جان فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =